Püf Noktalarıyla Sade Kavurma Tarifi

Türk mutfağında çok sık yapılan yemek çeşitlerinden biri de kavurmadır.  Ancak kavurmada istenen lezzeti elde etmek için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Özensiz olarak yapılması durumunda lezzet konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Leziz bir kavurma için hangi malzemeleri kullanmanız gerektiğini hemen aktaralım.  

- Yarım kilo kuşbaşı dana eti 
- 1 adet kuru soğan 
- 1 tatlı kaşığı tuz 
- 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
- 1’er çay kaşığı kekik ve karabiber 
- 1 su bardağı sıcak su 

Bu malzemelerin hepsini temin ettikten sonra yapılışına geçebilirsiniz. Aynı zamanda baharat miktarını damak tadınıza göre arttırma ve daha farklı baharatlar kullanma şansınız da bulunuyor. Listeye sadece temel baharatları ekledik. 

  • Öncelikle tencereye etleri aldıktan sonra kavurmaya başlayın. Etler öncelikle salacaktır ve sonrasında da bu suyu geri çekecektir.  Suyu geri çekene kadar kavurma işlemine devam etmeniz ve olabildiğince ara ara karıştırmayı ihmal etmemeniz gerekir. Çelik tencere kullanmanızı tavsiye ederiz. 

  • 2 aşamada küp küp doğradığınız kuru soğanı kavrulmuş olan ete ilave edin. Üzerine zeytinyağını ilave ettikten sonra 2 ya da 3 dakika kadar kavurma işlemine devam edin. Bu esnada sürekli olarak karıştırma işlemi yapmayın. Sadece malzemeleri ara ara karıştırın. 

  • Sonraki aşamada diğer malzemeleri ve sıcak suyu ilave ederek bir tur karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pişmeye bırakın. Yaklaşık olarak 30 dakika pişirdikten sonra etlerin yumuşak bir form kazandığını fark edebilirsiniz. Ancak kullandığınız ete bağlı olarak bu süre değişebileceği için ocağın altını kapatmadan önce mutlaka etin pişme derecesini kontrol etmenizde fayda var.  

  • Ocağın altını kapattıktan sonra mutlaka yemeği dinlendirmeniz gerekiyor. Hemen servis etmeniz durumunda yavan bir tat ortaya çıkabilir. Pek çok yemek çeşidi gibi kavurma yemeğinin de pişme sonrasında bir dinlenme süresine ihtiyacı oluyor. Bu sürenin de 15-20 dakika kadar olmasına özen gösterin. 

Kimi zaman daha önce hiç yapmadığınız yemekleri denemek için görsellere de ihtiyacınız olabilir. Bu noktada sizlere önerimiz kavurma tarifini Yemek.com internet sitesinden öğrenmeniz olacak. Malzeme listesi ile birlikte kavurma yapmak için dikkat etmeniz gereken tüm püf noktalar da bu sitede mevcut ve görseller de ziyaretçilere sunuluyor.